HDSSB smatra da bi o smjeni lokalnih čelnika trebala odlučivati većina birača u lokalnoj ili regionalnoj jedinici, te da bi predstavničko tijelo koje ne uspije u nakani da na referendumu smijeni lokalnog čelnika moralo dati ostavke. Većina zastupničkih klubova u saborskoj je raspravi podržala Zakon o referendumu, kao i odluku da se prijedlog raspravi u redovnoj proceduri. Hrvatska bi tako trebala dobiti zakonsko rješenje na temelju kojeg će referendum zaživjeti kao najvažniji demokratski institut neposrednog izražavanja birača.
Josip Leko je u ime SDP-a rekao da bi vlada vrijeme do drugog čitanja trebala iskoristiti za pripremu zakona koji će regulirati postupak opoziva neposredno izabranih lokalnih i regionalnih čelnika. I HDZ se slaže da prijedlog treba doraditi kako bi se razjasnile neke nejasnoće, dok se Goran Beus Richembergh (HNS/HSU) ne slaže se s prijedlogom da se postupak opoziva neposredno izabranih lokalnih čelnika potpuno izdvoji iz zakona o referendumu.
Svi su klubovi ipak podržali zakonski prijedlog, osim HDSSB-a. Njegov zastupnik Zoran Vinković smatra da bi o smjeni lokalnih čelnika trebala odlučivati većina birača u lokalnoj ili regionalnoj jedinici, te da bi predstavničko tijelo koje ne uspije u nakani da na referendumu smijeni lokalnog čelnika moralo dati ostavke.
- Ovaj prijedlog pokazuje da se Vlada boji naroda i građana – poručio je Vinković i zatim za govornicom demonstrativno poderao prijedlog Zakona o referendumu.
Izvor: Tportal.hr